World Cup this summer! Who is going for Iceland?

ÍToday, a preliminary round in fourgait in masterclass took place. Exciting and strong preliminaries most likely the strongest so far, but that was Árni Björn Pálsson and Flaumur from Sólvangi stood at the top in four gaits with a score of 8.00

Sæti         Keppandi                Heildareinkunn

1              Árni Björn Pálsson / Flaumur frá Sólvangi    8,00

2              Aðalheiður Anna Guðjónsdóttir / Óskar frá Breiðstöðum        7,77

3              Elin Holst / Frami frá Ketilsstöðum   7,70

4              Ásmundur Ernir Snorrason / Frægur frá Strandarhöfði          7,60

5              Hinrik Bragason / Hrókur frá Hjarðartúni        7,57

6              Þórarinn Ragnarsson / Leikur frá Vesturkoti 7,50

7-8            Jakob Svavar Sigurðsson / Hálfmáni frá Steinsholti  7,40

7-8            Hulda Gústafsdóttir / Sesar frá Lönguskák   7,40

9-11          Matthías Leó Matthíasson / Taktur frá Vakurstöðum 7,37

9-11          Ragnhildur Haraldsdóttir / Vákur frá Vatnsenda        7,37

9-11          Helga Una Björnsdóttir / Hnokki frá Eylandi  7,37

12-13        Hanna Rún Ingibergsdóttir / Grímur frá Skógarási     7,27

12-13        Helga Una Björnsdóttir / Þoka frá Hamarsey 7,27

14             Jakob Svavar Sigurðsson / Hrönn frá Ragnheiðarstöðum      7,23

15-16        Lea Schell / Eldey frá Þjórsárbakka  7,13

15-16        Sigursteinn Sumarliðason / Háfeti frá Hákoti 7,13

17             Hanne Oustad Smidesang / Roði frá Hala    7,10

18-19        Viðar Ingólfsson / Maístjarna frá Árbæjarhjáleigu II    7,03

18-19        Guðmundur Björgvinsson / Jökull frá Rauðalæk        7,03

20-21        Rósa Birna Þorvaldsdóttir / Frár frá Sandhól 7,00

20-21        Fredrica Fagerlund / Stormur frá Yztafelli     7,00

22-23        Hanna Rún Ingibergsdóttir / Mörður frá Kirkjubæ      6,93

22-23        Gústaf Ásgeir Hinriksson / Kría frá Kópavogi 6,93

24             Bergur Jónsson / Álfgrímur frá Syðri-Gegnishólum    6,87

25-28        Teitur Árnason / Kormákur frá Miðhrauni       6,83

25-28        Guðmundur Björgvinsson / Sölvi frá Auðsholtshjáleigu          6,83

25-28        Viðar Ingólfsson / Múli frá Bergi       6,83

25-28        Bylgja Gauksdóttir / Vakning frá Feti 6,83

29-30        Ragnhildur Haraldsdóttir / Úlfur frá Mosfellsbæ        6,80

29-30        Þórdís Erla Gunnarsdóttir / Fengur frá Auðsholtshjáleigu      6,80

31             Bergur Jónsson / Glampi frá Ketilsstöðum    6,77

32             Brynja Amble Gísladóttir / Goði frá Ketilsstöðum       6,73

33             Sólon Morthens / Fjalar frá Efri-Brú  6,60

34             Hulda Gústafsdóttir / Draupnir frá Brautarholti           6,57

35             Hjörvar Ágústsson / Farsæll frá Hafnarfirði   6,47

36             Alexandra Hoop / Askur frá Gillastöðum       6,03

37             Jóhann Kristinn Ragnarsson / Ráðgáta frá Pulu        0,00

Árni Björn Pálsson og Flaumur frá Sólvangi
Aðalheiður Anna Guðjónsdóttir og Óskar frá Breiðstöðum
Elin Holst og Frami frá Ketilsstöðum

250 metra skeið
Sæti Knapi Hross Tími
1 Konráð Valur Sveinsson Kjarkur frá Árbæjarhjáleigu II 22,23
2 Daníel Gunnarsson Eining frá Einhamri 2 23,60
3 Hans Þór Hilmarsson Vorsól frá Stóra-Vatnsskarði 23,88
4 Gústaf Ásgeir Hinriksson Andri frá Lynghaga 23,90
5 Ásmundur Ernir Snorrason Fáfnir frá Efri-Rauðalæk 24,59
6 Sigurður Vignir Matthíasson Líf frá Framnesi 24,71
7 Davíð Jónsson Glóra frá Skógskoti 25,19
8 Bergur Jónsson Sædís frá Ketilsstöðum 25,44
9 Kjartan Ólafsson Vörður frá Laugabóli 25,95
10 Fredrica Fagerlund Snær frá Keldudal 27,09
11-15 Guðmundur Björgvinsson Glúmur frá Þóroddsstöðum 0,00
11-15 Ásdís Ósk Elvarsdóttir Hrappur frá Sauðárkróki 0,00
11-15 Elvar Þormarsson Tígull frá Bjarnastöðum 0,00
11-15 Jón Óskar Jóhannesson Gnýr frá Brekku 0,00
11-15 Árni Sigfús Birgisson Flipi frá Haukholtum 0,00

Skeið 150m P3
Opinn flokkur

Sæti Knapi Hross Tími
1 Þórarinn Eymundsson Gullbrá frá Lóni 14,64
2 Sigurður Vignir Matthíasson Léttir frá Eiríksstöðum 14,69
3 Reynir Örn Pálmason Skemill frá Dalvík 15,02
4 Benjamín Sandur Ingólfsson Ásdís frá Dalsholti 15,15
5 Guðlaug Jóna Matthíasdóttir Auðna frá Hlíðarfæti 15,30
6 Hlynur Guðmundsson Klaustri frá Hraunbæ 15,35
7 Hlynur Pálsson Snafs frá Stóra-Hofi 15,53
8 Hinrik Bragason Hrafnhetta frá Hvannstóði 15,55
9 Hanna Rún Ingibergsdóttir Birta frá Suður-Nýjabæ 15,61
10 Sunna Lind Ingibergsdóttir Flótti frá Meiri-Tungu 1 15,70
11 Árni Björn Pálsson Korka frá Steinnesi 15,73
12 Þráinn Ragnarsson Blundur frá Skrúð 15,82
13-14 Helgi Þór Guðjónsson Vænting frá Sturlureykjum 2 15,95
13-14 Ólafur Örn Þórðarson Lækur frá Skák 15,95
15 Þráinn Ragnarsson Gassi frá Efra-Seli 16,18
16 Elvar Þormarsson Baltasar frá Strandarhjáleigu 16,50
17 Logi Þór Laxdal Hvanndal frá Oddhóli 16,63
18 Kjartan Ólafsson Brík frá Laugabóli 16,73
19 Jóhann Valdimarsson Óðinn frá Efsta-Dal I 16,78
20 Kristína Rannveig Jóhannsdótti Askur frá Efsta-Dal I 16,94
21 Brynjar Nói Sighvatsson Hríma frá Gunnlaugsstöðum 17,34
22-30 Þorgeir Ólafsson Straumur frá Skrúð 0,00
22-30 Þórarinn Ragnarsson Funi frá Hofi 0,00
22-30 Trausti Óskarsson Skúta frá Skák 0,00
22-30 Gústaf Ásgeir Hinriksson Rangá frá Torfunesi 0,00
22-30 Hanne Oustad Smidesang Ísak frá Búðardal 0,00
22-30 Jakob Svavar Sigurðsson Jarl frá Kílhrauni 0,00
22-30 Hans Þór Hilmarsson Skíma frá Syðra-Langholti 4 0,00
22-30 Glódís Rún Sigurðardóttir Blikka frá Þóroddsstöðum 0,00
22-30 Sigvaldi Lárus Guðmundsson Bylting frá Árbæjarhjáleigu II 0,00

Flugskeið 100m P2
Opinn flokkur

Sæti Knapi Hross Tími
1 Konráð Valur Sveinsson Losti frá Ekru 7,77
2 Þórarinn Eymundsson Gullbrá frá Lóni 7,79
3 Ásmundur Ernir Snorrason Fáfnir frá Efri-Rauðalæk 7,83
4 Ingibergur Árnason Sólveig frá Kirkjubæ 7,94
5 Árni Björn Pálsson Skykkja frá Breiðholti í Flóa 7,96
6 Hans Þór Hilmarsson Vorsól frá Stóra-Vatnsskarði 7,96
7 Hekla Katharína Kristinsdóttir Lukka frá Árbæjarhjáleigu II 8,34
8 Glódís Rún Sigurðardóttir Blikka frá Þóroddsstöðum 8,35
9 Kjartan Ólafsson Vörður frá Laugabóli 8,47
10 Vilborg Smáradóttir Klókur frá Dallandi 8,50
11 Helgi Þór Guðjónsson Vænting frá Sturlureykjum 2 8,58
12 Sunna Lind Ingibergsdóttir Flótti frá Meiri-Tungu 1 8,69
13 Guðjón Örn Sigurðsson Lukka frá Úthlíð 8,76
14 Jóhann Valdimarsson Óðinn frá Efsta-Dal I 9,21
15 Davíð Jónsson Glóra frá Skógskoti 9,22
16 Hanne Oustad Smidesang Ísak frá Búðardal 9,29
17 Kristína Rannveig Jóhannsdótti Askur frá Efsta-Dal I 9,75
18 Hildur G. Benediktsdóttir Viola frá Steinnesi 10,42
19 Óskar Örn Hróbjartsson Iða frá Svörtuloftum II 10,43
20-30 Edda Rún Guðmundsdóttir Sveppi frá Staðartungu 0,00
20-30 Trausti Óskarsson Skúta frá Skák 0,00
20-30 Sæmundur Þorbjörn Sæmundsson Seyður frá Gýgjarhóli 0,00
20-30 Birta Ingadóttir Hálfdán frá Oddhóli 0,00
20-30 Þorgeir Ólafsson Straumur frá Skrúð 0,00
20-30 Jón Óskar Jóhannesson Gnýr frá Brekku 0,00
20-30 Ásta Björnsdóttir Tinna frá Árbæ 0,00
20-30 Gústaf Ásgeir Hinriksson Rangá frá Torfunesi 0,00
20-30 Edda Hrund Hinriksdóttir Vörður frá Hafnarfirði 0,00
20-30 Guðmundur Björgvinsson Glúmur frá Þóroddsstöðum 0,00
20-30 Rúna Tómasdóttir Gríður frá Kirkjubæ 0,00

Fjórgangur V1
Opinn flokkur – Meistaraflokkur
Forkeppni
Sæti Knapi Hross Einkunn
1 Árni Björn Pálsson Flaumur frá Sólvangi 8,00
2 Aðalheiður Anna Guðjónsdóttir Óskar frá Breiðstöðum 7,77
3 Elin Holst Frami frá Ketilsstöðum 7,70
4 Ásmundur Ernir Snorrason Frægur frá Strandarhöfði 7,60
5 Hinrik Bragason Hrókur frá Hjarðartúni 7,57
6 Þórarinn Ragnarsson Leikur frá Vesturkoti 7,50
7-8 Hulda Gústafsdóttir Sesar frá Lönguskák 7,40
7-8 Jakob Svavar Sigurðsson Hálfmáni frá Steinsholti 7,40
9-11 Helga Una Björnsdóttir Hnokki frá Eylandi 7,37
9-11 Ragnhildur Haraldsdóttir Vákur frá Vatnsenda 7,37
9-11 Matthías Leó Matthíasson Taktur frá Vakurstöðum 7,37
12-13 Hanna Rún Ingibergsdóttir Grímur frá Skógarási 7,27
12-13 Helga Una Björnsdóttir Þoka frá Hamarsey 7,27
14 Jakob Svavar Sigurðsson Hrönn frá Ragnheiðarstöðum 7,23
15-16 Sigursteinn Sumarliðason Háfeti frá Hákoti 7,13
15-16 Lea Schell Eldey frá Þjórsárbakka 7,13
17 Hanne Oustad Smidesang Roði frá Hala 7,10
18-19 Viðar Ingólfsson Maístjarna frá Árbæjarhjáleigu II 7,03
18-19 Guðmundur Björgvinsson Jökull frá Rauðalæk 7,03
20-21 Fredrica Fagerlund Stormur frá Yztafelli 7,00
20-21 Rósa Birna Þorvaldsdóttir Frár frá Sandhól 7,00
22-23 Hanna Rún Ingibergsdóttir Mörður frá Kirkjubæ 6,93
22-23 Gústaf Ásgeir Hinriksson Kría frá Kópavogi 6,93
24 Bergur Jónsson Álfgrímur frá Syðri-Gegnishólum 6,87
25-28 Teitur Árnason Kormákur frá Miðhrauni 6,83
25-28 Guðmundur Björgvinsson Sölvi frá Auðsholtshjáleigu 6,83
25-28 Viðar Ingólfsson Múli frá Bergi 6,83
25-28 Bylgja Gauksdóttir Vakning frá Feti 6,83
29-30 Ragnhildur Haraldsdóttir Úlfur frá Mosfellsbæ 6,80
29-30 Þórdís Erla Gunnarsdóttir Fengur frá Auðsholtshjáleigu 6,80
31 Bergur Jónsson Glampi frá Ketilsstöðum 6,77
32 Brynja Amble Gísladóttir Goði frá Ketilsstöðum 6,73
33 Sólon Morthens Fjalar frá Efri-Brú 6,60
34 Hulda Gústafsdóttir Draupnir frá Brautarholti 6,57
35 Hjörvar Ágústsson Farsæll frá Hafnarfirði 6,47
36 Alexandra Hoop Askur frá Gillastöðum 6,03
37 Jóhann Kristinn Ragnarsson Ráðgáta frá Pulu 0,00

Ungmennaflokkur
Forkeppni
Sæti Knapi Hross Einkunn
1 Ylfa Guðrún Svafarsdóttir Prins frá Skúfslæk 7,13
2 Thelma Dögg Tómasdóttir Marta frá Húsavík 7,00
3 Þorgils Kári Sigurðsson Fákur frá Kaldbak 6,97
4 Hafþór Hreiðar Birgisson Hróður frá Laugabóli 6,90
5-6 Viktoría Eik Elvarsdóttir Gjöf frá Sjávarborg 6,87
5-6 Þórdís Inga Pálsdóttir Njörður frá Flugumýri II 6,87
7 Ásdís Ósk Elvarsdóttir Koltinna frá Varmalæk 6,83
8-9 Bríet Guðmundsdóttir Kolfinnur frá Efri-Gegnishólum 6,80
8-9 Svanhildur Guðbrandsdóttir Aðgát frá Víðivöllum fremri 6,80
10 Hákon Dan Ólafsson Stirnir frá Skriðu 6,77
11 Glódís Rún Sigurðardóttir Kolka frá Hárlaugsstöðum 2 6,70
12 Katla Sif Snorradóttir Gustur frá Stykkishólmi 6,67
13 Arnar Máni Sigurjónsson Sómi frá Kálfsstöðum 6,60
14 Kristófer Darri Sigurðsson Vörður frá Vestra-Fíflholti 6,50
15 Gyða Sveinbjörg Kristinsdóttir Skálmöld frá Eystra-Fróðholti 6,43
16 Rúna Tómasdóttir Sleipnir frá Árnanesi 6,33
17 Rúna Tómasdóttir Kóngur frá Korpu 5,70
18 Birta Ingadóttir Fluga frá Oddhóli 5,30
19-20 Heiða Rún Sigurjónsdóttir Lottó frá Kvistum 0,00
19-20 Benjamín Sandur Ingólfsson Toppur frá Litlu-Reykjum 0,00

Leave a Comment

Your email address will not be published.